Statut Fundacji „iSensei”
Rozdział I. Postanowienia ogólne
Fundacja iSensei, zwana dalej Fundacją, działa na podstawie Ustawy z dn. 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz postanowień niniejszego statutu.
Fundacja została ustanowiona przez Patryka Szymkowiaka, zwanego dalej Fundatorem, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Grzegorza Baranowskiego w kancelarii notarialnej we Wrześni, Jana Pawła II 11/3, w dniu 18.05.2022.
- Siedzibą Fundacji jest Września.
- Czas trwania fundacji jest nieoznaczony.
- Fundacja działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami zgodnie z prawem RP.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy ds. edukacji i nauki.
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, wydawać tokeny i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów fundacji.
Rozdział II. Cele i zasady działania Fundacji
Celem Fundacji będzie:
- budowanie, promowanie i wspieranie otwartej edukacji oraz oprogramowania,
- demokratyzacja wiedzy, technologii i działalności badawczo-rozwojowej,
- wspieranie innowacji w obszarze szeroko pojętej edukacji,
- inspirowanie debaty publicznej poprzez podejmowanie społecznie istotnych tematów naukowych i kulturalnych,
- rozbudzanie ciekawości w stosunku do przedmiotów ścisłych,
- tworzenie innowacyjnych i interaktywnych narzędzi upowszechniania wiedzy.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez: a. Promowanie twórców, organizacji i instytucji wspierających cele fundacji, b. Organizowanie i udział w imprezach związanych z działalnością naukową, naukowo-techniczną, inżynieryjną, programistyczną, c. Realizację projektów w obszarze nowych technologii, innowacyjności, d. Promowanie otwartości i wolności w nauce i kulturze, e. Budowanie otwartego oprogramowania, f. Prowadzenie działalności edukacyjnej, popularyzatorskiej, wydawniczej i informacyjnej, g. Propagowanie rozwoju edukacji, działalności badawczo-rozwojowej oraz alternatywnych modeli kształcenia, h. Prowadzenie zajęć, kursów i szkoleń, i. Prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, j. Popularyzację nauki wśród młodzieży, k. Tworzenie możliwości odbywania stażów lub praktyk, l. Współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami i uczelniami krajowymi i międzynarodowymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji, m. Finansowanie działalności statutowej.
Oprócz realizacji inicjowanych przez siebie przedsięwzięć Fundacja współdziała z innymi instytucjami, organizacjami i osobami dla osiągnięcia wspólnych celów statutowych. Współdziałanie to może mieć charakter wsparcia organizacyjnego, częściowego lub całkowitego finansowania przedsięwzięcia albo pomocy w uzyskaniu niezbędnych funduszy z innych źródeł.
Fundacja realizuje cele statutowe także poprzez członkostwo w organizacjach zrzeszających fundacje polskie i zagraniczne, o celach statutowych zbieżnych lub tożsamych z celem Fundacji.
W ramach realizacji celów statutowych Fundacja może inicjować postępowania i przystępować do postępowań toczących się przed organami wymiaru sprawiedliwości oraz organami administracji publicznej w charakterze organizacji społecznej w sposób i na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawa.
Żadne przejawy działalności Fundacji nie powinny być interpretowane jako zastępowanie instytucji państwowych w spełnianiu ich statutowych obowiązków.
Rozdział III. Majątek i dochody Fundacji
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 500 zł (pięćset złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
Przychody Fundacji pochodzą z: a. Funduszu założycielskiego i darowizn Fundatora, b. odpłatnej działalności pożytku publicznego, c. darowizn, spadków, zapisów, d. dotacji i subwencji od osób prawnych, e. zbiórek publicznych, f. majątku fundacji, g. dochodów z aktywów, nieruchomości oraz praw majątkowych, w szczególności papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych, h. dochodów z tytułu udziału osób prawnych. i. funduszy pomocowych Unii Europejskiej, j. funduszy przekazanych przez jednostki administracji rządowej i samorządowej,
Całość przychodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową.
Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych, a także w aktywach trwałych lub cyfrowych.
Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej.
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
Fundacja prowadzi gospodarkę finansową i księgi rachunkowe na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Rozdział IV. MWładze Fundacji
Organem fundacji jest Zarząd.
Rozdział IV. Władze Fundacji
Organem fundacji jest Zarząd.
Członkowie Zarządu Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych, uzasadnionych kosztów związanych z uczestnictwem w pracach tych organów, w tym kosztów podróży.
- Zarząd składa się z 1 do 5 osób, w tym Prezesa.
- Funkcję członka Zarządu pełni się na czas nieokreślony.
- Funkcję Prezesa Zarządu pełni się na czas nieokreślony.
- Skład Zarządu, w tym Prezesa, powołuje Fundator.
- Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek: a. złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Prezesa Zarządu, b. śmierci członka Zarządu, d. odwołania przez Fundatora.
- Zarząd w całości lub każdy z jego członków może być odwołany przez Fundatora w drodze oświadczenia.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb.
- Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał. Posiedzenia Zarządu zwoływane są przez Prezesa Zarządu z jego własnej inicjatywy, bądź na wniosek członka Zarządu za pomocą poczty elektronicznej albo listów poleconych wysłanych co najmniej 48 godzin przed terminem posiedzenia.
- O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu.
- Zarząd podejmuje decyzje za pomocą uchwał zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy swoich członków, jeśli dalsze postanowienia nie stanowią inaczej. W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa.
- Posiedzenia mogą odbywać się na odległość z pomocą środków komunikacji elektronicznej.
- Zarząd może również podejmować uchwały poza posiedzeniem przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub za pomocą poczty elektronicznej.
- Uchwały Zarządu podejmowane są zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu Fundacji.
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do kompetencji Zarządu należy: a. kierowanie bieżącą działalnością Fundacji, b. realizacja celów statutowych, c. sporządzanie planów pracy i budżetu, d. sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji, e. reprezentowanie Fundacji na zewnątrz, f. zatrudnianie pracowników i ustalanie wysokości ich wynagrodzenia, g. zmienianie statutu, h. podejmowanie decyzji w sprawie połączenia lub likwidacji Fundacji, i. przyjmuje w imieniu Fundacji darowizny, spadki, zapisy, subwencje i dotacje, j. powołuje i odwołuje osoby pełniące stanowiska kierownicze i samodzielne w jednostkach organizacyjnych Fundacji, k. ustala wielkość zatrudnienia, zasady wynagradzania oraz wielkość środków na wynagrodzenia dla pracowników Fundacji, l. koordynuje wykonywanie przez Fundację obowiązków wynikających z przepisów o rachunkowości, w tym wyznacza podmioty odpowiedzialne za prowadzenie lub weryfikację ksiąg ewidencji i innych urządzeń wymaganych przepisami prawa, m. koordynuje wykonywanie przez Fundację obowiązków w zakresie rozliczeń podatkowych, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz innych należności publicznoprawnych w tym wyznacza pomioty odpowiedzialne za przygotowywanie i składanie deklaracji, informacji i innych wymaganych prawem dokumentów, n. wykonuje wszelkie wymagane prawem obowiązki informacyjne oraz dokonuje zgłoszeń do właściwych urzędów, o. sprawuje nadzór nad działalnością wszystkich jednostek organizacyjnych i osób zatrudnionych w Fundacji oraz wolontariuszy pracujących na jej rzecz.
Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu z zastrzeżeniem, że w przypadku zarządu składającego się z mniej niż trzech członków, każdy z członków zarządu jest uprawiony do samodzielnego składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji.
W skład pierwszego Zarządu Fundacji zostali powołani: Patryk Szymkowiak – Prezes Zarządu.
Rozdział. V. Postanowienia końcowe
- Zmian statutu Fundacji dokonuje Zarząd. Zmiany mogą dotyczyć celów określonych w akcie założycielskim.
- Zmiana statutu wymaga decyzji Fundatora.
- Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
- Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
- W sprawach połączenia z inną fundacją decyzję podejmuje Zarząd.
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustanowiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
- Jeżeli Zarząd, nie powoła w uchwale innych likwidatorów, likwidację Fundacji przeprowadza Zarząd.
- Decyzję o likwidacji podejmuje Zarząd bezwzględną większością głosów.
- Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Zarządu na rzecz działających w RP organizacji o zbliżonych celach.
W przypadku śmierci Fundatora w jego miejsce wstępuje osoba wcześniej przez niego wskazana. W przypadku braku takiego wskazania, w miejsce Fundatora wstępuje osoba wybrana przez jego spadkobierców. Powyższą zasadę stosuje się do kolejnych następców Fundatora.
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.